«Європейська солідарність» спроможна будувати громади області за європейським зразком

Олександр Мисник – на Чернігівщині людина відома і авторитетна. Він працював у податкових органах, був головою Менської районної державної адміністрації та районної ради, головою Чернігівської облдержадміністрації під час президентства Петра Порошенка. Нині очолює Чернігівську територіальну організацію партії «Європейська солідарність». 25 жовтня відбудеться історична подія – уперше пройдуть вибори до рад усіх об’єднаних територіальних громад (ОТГ) і п’яти новоутворених районів області. І, звісно, до обласної ради. Про плани на майбутнє, перспективи і просто про життя – читайте нижче. 

– Ви, як ніхто, знаєте соціально-економічну ситкацію в області. Напевно, як небайдужа людина, і нині тримаєте руку «на пульсі» Чернігівщини. Які основні проблеми бачите нині?

– Вважаю за необхідне нагадати: навіть в умовах війни з Росією за президентства Перта Порошенка було взято курс на фінансову й адміністративну децентралізацію влади. На Чернігівщині було створено понад 50 ОТГ, що дало змогу покращити фінансову спроможність місцевих бюджетів. Їх доходи зросли з 2015-го по 2019 рік у 2,9 разу. Були розпочаті реформи у медичній галузі – створені центри первинної медико-санітарної допомоги та підписані декларації з сімейними лікарями, розпочалося будівництво 21 сільської амбулаторії. В освітню галузь прийшла Нова українська школа, інклюзивні центри і класи. Протягом п’яти років в області реалізовано більше 100 інвестиційних проектів загальною вартістю понад чотири млрд грн, що дало змогу створити близько семи тисяч нових робочих місць.

Тому смішно дивитися, як нинішня обласна влада рекламує так зване «велике будівництво». Було б смішно, якби не сумно і соромно. Приміром, нещодавно відкрита нова школа в Носівці була фактично збудована за попередньої влади. Планувалося відкриття минулого року, проте «великі будівельники» не вклалися в план, але подають це, як свою заслугу. Передбачаю подібну історію з Журавською школою на Варвинщині і Григорівською на Бахмаччині. А от перинатальному центру в Бобровиці відкритися не пощастило, хоча він був готовий на 85%. Із 21 розпочатого в 2018 р. будівництва амбулаторій сімейної медицини завершено лише два.

Ремонт дороги Київ – Кіпті також називають «великим будівництвом», хоча це міжнародний проект, започаткований також у 2018 р. Тоді відбувся міжнародний тендер, який виграла азербайджанська компанія. Яким боком тут нинішня влада? Сюди навіть не заходять кошти Держбюджету, це – фінанси міжнародних організацій і фондів. Коли керівники міст у передвиборчих роликах хваляться успіхами на зразок «було і стало», то давайте називати речі своїми іменами – це стало можливим завдяки децентралізації влади, коли почали наповнюватися місцеві бюджети.

Сьогодні влада називає «великим будівництвом» усі ті об’єкти, які були розпочаті попередниками, як вони люблять говорити, але не називають прізвищ.

Якби в області будували завод концерну «Фольксваген» – оце б я назвав великим будівництвом…

– Кандидати від партії «Європейська солідарність»Чернігівщини йдуть у депутати рад усіх рівнів. Ви балотуєтеся в обласну раду, яка, відповідно до децентралізаційного плану, має бути переформатована. Над чим плануєте працювати ви і ваші колеги? 

– Я завжди казав і казатиму: задля підйому місцевої економіки і створення нових робочих місць влада не повинна заважати бізнесу. А місцева влада, і обласна рада в першу чергу, мають створити преференції для тих, хто прагне відкрити нову справу: звільнити від сплати земельного податку на три роки, доки підприємець не стане на ноги. Звісно, такий процес має відбуватися під контролем.

На Чернігівщині відсутня переробка сільгосппродукції, скасовані дотації на відгодівлю великої рогатої худоби і вирощування телят. Очевидно, що депутати новообраної обласної ради повинні добиватися, щоб і центральна влада повернулася лицем до аграрного сектору, і місцева запрацювала ефективніше.

Мене, як і більшості мешканців Чернігівщини, турбує стан нашого довкілля. Він уже близький до екологічного лиха: пересихають річки й колодязі, горять ліси, вивітрюються поля. Тому, на мій погляд, обласна влада має підтримувати і розширювати чинні екологічні програми. Потрібно кошти обласного екологічного фонду спрямовувати на екологічні проєкти органів місцевого самоврядування. А громади ОТГ мають контролювати ці кошти на місцях. За новим законодавством, облрада має створити виконавчий комітет, і це добре. Бо він повинен повсякденно виконувати всі управлінські функції, яких досі облрада не мала.

Сьогодні наше завдання – забезпечити європейський рівень стандартів життя по всій Україні та на рідній Чернігівщині. «Європейська солідарність» спроможна будувати громади області за європейським зразком. На жаль, епідемія короновірусу показала неготовність медицини боротися з викликами. Нинішня влада, змінюючи міністрів охорони здоров’я, виявила неспроможність. Закриття лікарень, відсутність у медиків засобів захисту – це будні медицини. Тому благодійний фонд Петра Порошенка передав медикам і жителям області 97 тисяч масок і респіраторів, 4 тисячі високоякісних костюмів для лікарів. 

– Уже сьогодні мешканці області мають робити вибір між жартівниками-дилетантами і патріотами, які мають професійні навички, вміють захищати і будувати. Які проблеми готові розв’язувати депутати від «Європейської солідарності» у новостворених районних радах і радах ОТГ? 

– Якщо люди оберуть місцеву владу так, як рік тому обрали центральну, то буде біда. Чернігівщина – велика сільська область, у якій нині 63 ОТГ і п’ять районів. Комунальна власність колишніх районів буде розподілятися між ОТГ, тому буде багато проблем із цим розподілом. І виникне багато питань у фінансуванні лікарень, ліцеїв, санаторіїв, утриманні доріг та інших об’єктів. Команда «Європейської солідарності» заходить у ради всіх рівнів, щоб цей процес був керований і не було зловживань. Мають бути міжфракційний діалог і дискусія між депутатами більшості й опозиції. Ми йдемо відстоювати інтереси простих людей і виступаємо за відкритість місцевої влади – інформація щодо розподілу комунального майна має доноситися до громадськості. Питання мають обговорюватися, а не прийматися одноосібні рішення. Також ми за те, щоб був консенсус між новоутвореними райрадами і ОТГ. Для цього треба обрати професійних людей, які вестимуть професійну дискусію, а не хтось сам вирішить чи партійні еліти домовляться за зачиненими дверима. Мають бути створені облрадою програми для розвитку сільських територій. Адже земля для селян – це основне питання життя. «Європейська солідарність» – за відкритість інформації та державних реєстрів землі і нерухомості. Наша мета – зробити чернігівські села заможними, перспективними і процвітаючими, зробити навіть маленькі громади європейського зразка. Ми – за комплексний підхід до розвитку сільських територій, тому на обласній раді буде зосереджена відповідальність за їх системний розвиток. Бо нам – не «какая разніца».

Записала Людмила Петренко

Підписуйтеся на оперативні новини територіальної організації “Європейської Солідарності” в Telegram і Twitter.